Biz Kimiz


Merhaba,

2021 yılında, dilediğimiz an, dilediğimiz kıyafeti giyip, sonrasında da yerine koyduğumuz, kıyafetlerimizle kendimizi özgürce ifade edebildiğimiz ortak bir gardırop hayaliyle çıktık yola. Hepimizin; her gün, güçlü ve kendimizden emin hissetmemizi sağlamak misyonuyla. Çünkü bize çok iyi hissettiren kıyafetleri giydiğimiz zaman, kendimizde herşeyi yapacak gücü de buluyoruz.

Bu zamana kadar kıyafetlerimiz için çok fazla para ve zaman harcadık ama asla tam olarak istediğimiz giysilere de sahip olamadık. Sonuç mu? %80’i hiç giyilmeyen dolaplar.

Her gün, son moda parçaları ya da "Bunu kaç kere giyeceğim ki?” diye düşünerek almadığınız tüm o renkli kıyafetleri giymek, daha az para harcayarak, daha fazla kıyafete ulaşmak ve her sabah dolabın karşısında geçip “giyecek hiçbir şeyim yok” diye düşünmemek.. Sınırsız alım yapmak gibi bir seçeneğimiz olmadığına göre, bunun başka bir yolu olmalıydı. Hem de çevreye zarar vermeyen bir yolu..

UnoMoi, kendi seçtiğiniz kıyafetleri kiralayıp, bir ay boyunca dilediğiniz kadar giymenize imkan sağlayan online bir platform. Dünyada uzun yıllardır başarılı bir şekilde uygulanan bu sistem Amerika’da “Netflix of Fashion” olarak tanımlanıyor. Bize göre ise, yıllardır kız kardeşimizle, kuzenlerimizle ya da en yakın kız arkadaşlarımızla yaptığımız kıyafet değiş tokuşunu bir aşama ileri taşıyarak tüm Türkiye’ye yaymak :)

“Fast fashion”, yani hızlı moda, lüks moda trendlerini takip eden düşük maliyetli giyim koleksiyonlarını ifade ediyor. Modanın “süpermarket” i olarak da ifade etmek mümkün. Her geçen yıl dünya genelinde satılan giysi miktarı artarken, kıyafetlerin ortalama kullanım süresi ise azalıyor. Sonuç olarak ucuz işgücü olan ülkelerde, düşük maliyetlerle üretim gün geçtikçe artıyor. Bu durum uygun fiyatlar anlamına gelse de, daha fazla satış yapmayı zorunlu kılıyor. Yani mağazalarda bir ürüne ödediğimiz fiyat düşüyor ama doğanın ödediği bedel her geçen yıl artıyor. Tekstil üretimi her yıl bir milyar ton karbondioksit salınımına yol açıyor. Bunun yanı sıra kimyasal maddelerin kirlettiği denizler de cabası. Kısaca, moda endüstrisi, dünyayı en çok kirleten sektörler sıralamasında petrolün ardından ikinci sırada yer alıyor.

UnoMoi’de amacımız, kıyafetlerin ömrünü uzatırken, bir yandan da bu hızlı üretime bir nebze de olsa “dur” diyebilmek ve kadınlara, alışverişte önceliklerinin "kiralama" olmasına adına ilham olabilmek. Çünkü bugün giymeyi tercih ettiğimiz kıyafetlerin, yarının doğasını koruma gücü var!

(Eğer tekstil sektörünün oluşturduğu atıkların çevre için nasıl büyük bir tehlike oluşturduğu ve sürdürülebilirlik konuları ilgini çekiyorsa ve günümüz moda sektörünün aşırı tüketim sorununa nasıl bir çözüm bulunabileceği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istersen buraya tıklayabilirsin.)

El ele verip alışveriş alışkanlıklarımızı değiştirebilir, çevreye verdiğimiz zararı en aza indirebilir ve bunu yaparken de şıklığımızdan asla ödün vermeyebiliriz. Kiralamanın "giyinmenin geleceği" olduğuna inanıyoruz ve daha yeni başlıyoruz..

UnoMoi’ye hoşgeldin! Biz de seni bekliyorduk..

Ayşe Kefli & Gözde Atasoy

Basında Biz

Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için çerez politikamızı ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum.
X
Bize ulaşabilirsiniz. Kıyafet Öner