BLOG

 

06 September

Genel

2022 MET GALA’DA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK SİMGELERİ

Vintage elbiselerden yeniden tasarlanmış malzemelere, çevre dostu modayı kutlayan yıldızları topluyoruz 

Devamını Oku
Yorum
 

05 September

Genel

SATIN ALDIĞIMIZ KIYAFETLER GEZEGENE NASIL ZARAR VERİYOR?

En sevdiğiniz kot pantolonun çevresel maliyetini hiç düşündünüz mü? Peki ya gardırobunuzda giyilmemiş olarak asılı duran giysiler? Özellikle giyim imalatının Dünya'nın iklimi üzerindeki etkisi tartışılamaz.
Yavaş moda ve ikinci elin amacı; tüketicilerin gereksiz üretim ve tüketimini azaltarak Lululemon'un karbon emisyonlarını sınırlayarak giysileri daha uzun süre dolaşımda tutmak. Lululemon, daha çevre dostu olma çabasıyla yeniden satış veya konsinye pazarına adım atan tek büyük perakendeci değil . 

Devamını Oku
Yorum
 

26 August

Genel

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE KİTLESEL KİŞİSELLEŞTİRME

Giysileri bireysel tüketici taleplerine göre uyarlamanın mevcut lojistik zorlukları, çok uzun üretim bekleme süreleri ile sonuçlanmakta ve sonuç olarak çoğu işletmeyi toplu özelleştirmeyi benimsemekten caydırmaktadır. 

Devamını Oku
Yorum
 

25 August

Genel

SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA ÖDÜLLERİ LİSTESİ

ISKO ile ortaklaşa düzenlenen Drapers Sürdürülebilir Moda Ödülleri, endüstrinin çevresel etkisini azaltmak ve tedarik zincirinde daha adil çalışma koşulları yaratmak için atılan adımları takdir ediyor.
Sürdürülebilir Mağaza Tasarımı ve En İyi Döngüsellik Girişimi dahil olmak üzere 13 kategoriden oluşan ödüller, bağımsız bir uzmanlar paneli tarafından değerlendiriliyor. 

Devamını Oku
Yorum
 

24 August

Genel

MANGO’NUN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK HEDEFLERİ

İspanyol moda markası Mango, son yıllarda kaydettiği ilerleme hızıyla güçlenen temel sürdürülebilirlik hedeflerini öne çıkardı. 

Devamını Oku
Yorum
 

23 August

Genel

NİJERYALI TASARIMCI SÜRDÜRÜLEBİLİR GİYSİLER YARATIYOR

Hızlı modanın kirliliğe en büyük katkıda bulunanlardan biri olarak kabul edildiği bir dünyada, bazı tasarımcılar sürdürülebilirliği moda ile karıştırırken yenilikçi çözümler sunuyor. Nijeryalı Adejoke Lasisi böyle bir tasarımcı.
Plastik atıkları çevre dostu ürünlere dönüştüren Planet 3R firmasında çalışan Lasisi, atılan plastik ve tekstil atıklarını bir dizi moda ürünü yaratmak için kullanıyor. 

Devamını Oku
Yorum
 

22 August

Genel

SÜRDÜRÜLEBİLİR MODADA YENİLİKLER

Başta hazır giyim ve ayakkabı sektörü olmak üzere küresel moda sektörü, 2018'de Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık'ın toplamından daha fazla sera gazı üretti, yaklaşık 2,1 milyar emisyon... 

Devamını Oku
Yorum
 

18 August

Genel

KARBON EMİSYON GAZI ARTIYOR

Amazon.com Inc., şirketin pandemi sırasındaki hızlı büyümesi, gezegeni ısıtan emisyonlara katkısını kesmeye yönelik yeni ortaya çıkan çabaları bastırdığı için karbon ayak izinin 2021'de yüzde 18 büyüdüğünü söyledi. 

Devamını Oku
Yorum
 

15 August

Genel

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÖZETİ

Geçen Temmuz ayında Haziran için sürdürülebilirlik özeti çıkarıldı. 

Devamını Oku
Yorum
 

09 August

Genel

MERCEDES MODA HAFTASI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ ÖNE ÇIKARDI

2022 Mercedes-Benz Moda Haftası KL'nin dördüncü kurulumu geçtiğimiz günlerde Zepp Kuala Lumpur'da gerçekleştirildi. Yerel tasarımcılar, ünlüler, sosyetikler, moda ilham perileri, önde gelen kanaat önderleri, moda tutkunları ve Mercedes-Benz hayranları da etkinliğe katılımlarıyla renk kattı.

Devamını Oku
Yorum
 

02 August

Genel

CAMBRİDGE ÜNİVERSİTESİ’NDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ENSTİTÜSÜ

Cambridge Üniversitesi Sürdürülebilirlik Liderliği Enstitüsü (CISL), iklim eylemine ilham vermek amacıyla İklim Kodu gömlekleri geliştirmek için moda şirketi DressCode ile işbirliği yaptı. 

Devamını Oku
Yorum
 

04 July

Genel

ZARA’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR KOLEKSİYON

Zara, alışveriş yapanları daha az ürün almaya teşvik ederek sürdürülebilirlik koleksiyonunu piyasaya sürdü.

Devamını Oku
Yorum
 

04 July

Genel

PRADA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE PUAN ARTIRIYOR

İtalyan lüks moda evi Prada, karbon ayak izini azaltmaya çalışarak, daha fazla geri dönüştürülmüş naylon kullanarak ve deriye alternatifler arayarak sürdürülebilirlik hedefini artırıyor.

Devamını Oku
Yorum
 

03 July

Genel

JAPONYA DAHA İYİ BİR DÜNYA İÇİN KAMPANYA BAŞLATTI

Japon hazır giyim perakendecisi Uniqlo, daha iyi bir dünya için faaliyetleri desteklemek için küresel bir kampanya olan Join: The Power Of Clothing'in lansmanını duyurdu. 

Devamını Oku
Yorum
 

03 July

Genel

SÜRDÜRÜLEBİLİR TASARRUF NASIL YAPILIR?

Yaşama maliyeti krizi arttıkça, milyonlarca insan bu yaz ve sonrasında para biriktirmenin yollarını arıyor.

Devamını Oku
Yorum
 

03 July

Genel

SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA SAHNESİ DÜZENLENDİ

Neonyt Fashion Show, “Biyosfer-Teknosfer” teması altında, insan ve çevre arasındaki etkileşimi konu edindi. Endüstrileşmiş, dijitalleşmiş dünyamızla çatışan yaklaşık 50 marka, sürdürülebilir modanın geleceğini gösterdi.

Devamını Oku
Yorum
 

03 July

Genel

POZİTİF MODA ENSTİTÜSÜ FORMU BAŞLADI

İngiliz Moda Konseyi (BFC), 25 Haziran - 3 Temmuz tarihleri arasında şehrin İklim Eylem Haftası 2022'de yer alan ikinci yıllık Pozitif Moda Enstitüsü (IPF) Forumunu bugün Londra'da resmen başlattı.

Devamını Oku
Yorum
 

03 July

Genel

GİYSİLERİ GERİ DÖNÜŞTÜRMEK NEDEN ZOR?

Günümüzde her zamankinden daha fazla kıyafet üretiliyor. Bunun itici gücü, insan ihtiyacından ziyade öncelikle ekonomiktir. Geçtiğimiz on yılda, malzemelerin yeniden kullanılmak ve tasarım yoluyla geri dönüştürülmek üzere yapıldığı moda endüstrisi sözlüğüne “döngüsel ekonomi” terimi girdi.

Devamını Oku
Yorum
 

03 July

Genel

SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA BAŞARISIZ MI?

Çok az endüstri, sürdürülebilirlik referanslarını moda endüstrisinden daha güçlü bir şekilde ortaya koyuyor. Ancak üzücü gerçek şu ki, yüksek profilli yenilik girişimlerine rağmen, son 25 yılda gezegen üzerindeki etkisini azaltmada başarısız oldu. Çoğu ürün hala üretiliyor.

Devamını Oku
Yorum
 

03 July

Genel

KÜRK VE DERİLERİN YERİNİ ALAN DEVRİM

Küresel olarak birbirine bağlı bir dünyada, sığırlardan elde edilen deri ve koyunlardan kırkılan yün gibi tekstil ürünleri, ciddi bir ormansızlaşma , diğer olumsuz arazi kullanımı etkileri, biyolojik çeşitlilik kaybı ve iklim değişikliği kaynağı haline gelirken, kürk çiftlikleri insan sağlığı için büyük bir biyolojik tehlike haline geldi. Kürk çiftliklerinin COVID-19 gibi enfeksiyon hastalıkların mevcut ve gelecekteki yayılmasına yönelik riskin altını çizdiği de bir gerçek.

Devamını Oku
Yorum
 

03 July

Genel

NEW YORK SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK YASASI TARİH YAZABİLİR

Sadece dört ay sonra dünyanın gözleri biraz daha genişleyebilir. Moda Sürdürülebilirliği ve Sosyal Sorumluluk Yasası açıklandı. Kabul edilirse, New York'u ülkedeki en büyük moda markalarını etkin bir şekilde sorumlu tutacak ve yasaları geçiren ilk eyalet yapacak bir yasa tasarısı olacak.

Devamını Oku
Yorum
 

03 July

Genel

GELİNLİK SEKTÖRÜ GERİ DÖNÜŞÜME AYAK UYDURUYOR

Medusa London  gelinlik modelleri moda dünyasını sonsuza kadar değiştirebilir. Elbiseler %100 organik ipek gibi lüks sürdürülebilir malzemelerden yapılmıştır. Konfor için  tasarlanmışlardır  ve kısıtlamalardan muaftırlar. 

Devamını Oku
Yorum
 

03 July

Genel

TÜKETİCİLER SATIN ALMAYA KARAR VERİRKEN NE DÜŞÜNÜYOR?

Farfetch'in geçen haftaki raporu, lüks alışveriş yapanlar için sürdürülebilirliğin önemini vurguladı. Boston Consulting Group (BCG) ve Comité Colbert'in yeni bir çalışmasıyla Tüketicilerin %65'inin “satın almalarına karar verirken şirketlerin sürdürülebilir kalkınma taahhüdünü dikkate aldığını” gösteriyor.

Devamını Oku
Yorum
 

03 July

Genel

EKO-ETİKET

Bir anket raporuna göre, moda tüketicileri son birkaç yılda giderek daha fazla çevre bilincine sahip olurken, müşterilerin çoğunluğunun markaların sürdürülebilirlik bilgilerini eko-etiketlerle açıkça sergilemesini tercih etmesi şaşırtıcı değil. Ayrıca, ankete katılanların yaklaşık yarısının, ürün geri dönüştürülebilirlik bilgilerini net bir şekilde iletmek için eko-etiket istediği bulundu.

Devamını Oku
Yorum
 

03 July

Genel

DENİZ YOSUNUNDAN İPLİK ÜRETİMİNE DESTEK

Deniz yosunundan çevreye duyarlı iplik üreten bir girişim, 13 milyon dolarlık A Serisi yatırım aldı. Girişim Kuzey Carolina'nın Araştırma Üçgeni bölgesinde resmi olarak yeni bir üretim tesisi açtı.

Devamını Oku
Yorum
 

03 July

Genel

ONUR HAFTASINDA MODA MARKALARI NELER YAPTI?

Bu Onur Ayında birçok moda markası, LGBTQIA+ Topluluğuna desteklerini yalnızca gökkuşağı temalı koleksiyonlar yayınlayarak değil, aynı zamanda davalarını ve hatta mirasını destekleyerek sergiliyor. Değişim için olumlu eylemlerde bulunarak sevgiyi gösteren bu etiketler, şu anda gökkuşağı kapitalizmi olarak bilinen şeyden saparak, bir amaç ortaya koyuyor. Şimdiye kadar yaptıklarına bakın.

Devamını Oku
Yorum
 

03 July

Genel

ÖNCEDEN SEVİLENİ YENİDEN SEVMEK

Plymouth'un hayır kurumlarından biri, moda bilincine sahip kadınların diğer insanlara ve gezegene yardım ederken şık görünebilecekleri bir yol buldu. Yeni b.kinda işi, St Luke's Darülaceze tarafından, kadınların sadece 15 £ karşılığında dört gizemli giysi içeren bir kutu satın alarak “önceden sevilenleri yeniden sevmelerini” sağlamak için kuruldu.

Devamını Oku
Yorum
 

03 July

Genel

TUTUMLU OLMAYI BAŞARALABİLEN KADINLARLA TANIŞIN

“İkinci el kurumlarda alışverişe ilk başladığımda içeri girmeden önce beni tanıyan biri var mı diye etrafa bakınırdım.” diyen Rosaria Barreto , daha 12 yaşındayken başlayan tutumluluk alışkanlığından utanırdı. Ama şimdi, on yıldan fazla bir süredir, yıllarca özverili araştırmalar sonucunda rafine edilmiş gardırobuyla gurur duyuyor.

Devamını Oku
Yorum
 

03 July

Genel

GUCCİ SÜRDÜRÜLEBİLİR HAYVAN KOLEKSİYONU SUNDU

Gucci'nin sürdürülebilirlik taahhüdüne uygun olarak, Gucci Pet Collection, geri dönüştürülmüş polyester, geri dönüştürülmüş pamuk veya Gucci'nin esas olarak yenilenebilir ve biyo-tabanlı kaynaklardan elde edilen malzemesi olan Demetra'dan öğeler içeriyor.

Devamını Oku
Yorum
 

03 July

Genel

ÇÖPLER ÇANTAYA DÖNÜŞÜYOR

New York şehrinin kalbinde, israfı yeniden tasarlama görevinde olan bir zanaatkar var. İkinci nesil deri ustası ve tek kullanımlık plastik poşetleri su yollarından ve çöp alanlarından uzak tutan sürdürülebilir bir moda markası olan ANYBAG'ın kurucusu Alex Dabagh ile tanışın .

Devamını Oku
Yorum
 

03 July

Genel

PODCAST’TE SÜRDÜRÜLEBİLİR MODAYI ÖĞRENİN

Tekstil sektöründe çalışsanız da çalışmasanız da herkesin kıyafet sahibi olması ve giyiyor olması sizi bu podcast için doğru hedef kitle yapıyor. Kapsayıcılık ve çeşitliliği ve beyaz dünyanın moda endüstrisine nasıl hükmettiğini ele alıyor. Saniye Nasır Cevaid süreci şu şekilde anlattı:

Devamını Oku
Yorum
 

26 May

Genel

MODA DÜNYASINDA SÜRDÜRÜLEBİLİR PAZARLAMANIN ÖNEMİ

Sürdürülebilir Pazarlama, yalnızca fiziksel ürün gönderen ve satan tüm işletmeler için değil, özellikle moda işletmeleri için önemlidir.
2000 ile 2014 yılları arasında küresel giyim üretiminin iki katına çıktığını biliyor muydunuz?
Dünyamızdaki karbon emisyonlarının en az %10'undan tek başına moda endüstrisi sorumludur. Bununla birlikte, bir moda işletmesinin Sürdürülebilir Pazarlamayı nasıl uygulayabileceğinin bir başka örneği , markanın çevreye yardım etmeyi önemsediği kumaşlarda ve ambalajlarda ve reklamlarda geri dönüştürülmüş malzemeler kullanmaktır. Tekstil geri dönüşümü, kirliliğin önlenmesine, atık depolama alanlarının ve sera gazlarının azaltılmasına ve nihayetinde ihtiyacı olan insanlara yardım edilmesine yardımcı oluyor.
McKinsey & Company , “Mevcut geri dönüşüm teknolojileri ve altyapılarına daha fazla yatırım yapılırsa, moda endüstrisi 2030 yılına kadar %80 döngüsel hale gelebilir. Tekstil geri dönüşümü vaka çalışmasına odaklanarak, rekabet öncesi işbirliklerinin endüstrinin sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümeye geçişini hızlandırmada kritik bir rol oynayabileceğini gösteriyor”. Ayrıca moda etiketleri, markaları ürünlerinin kökeninden sorumlu tutmak için daha bilgilendirici hale geliyor . Bunlar, moda dünyasında Sürdürülebilir Pazarlamanın sadece daha fazla örneğidir.Sürdürülebilirlik tüketiciler için daha önemli hale geldiğinden, ürünün nasıl, nerede ve neyden yapıldığına dair ayrıntılara sahip olmak, bir ürünün yaratım süreci ve pazarlama stratejisinin ortaya çıkması için büyük bir olumlu adımdır.

Devamını Oku
Yorum
 

26 May

Genel

SÜRDÜRÜLEBİLİR PAZARLAMANIN BEŞ İLKESİ

Sürdürülebilir Pazarlamanın 5 İlkesi, döngüsel bir ekonomiyi aşılarken tüketicinizin ihtiyaçlarını anlamak için işinizi bir sonraki seviyeye taşıyacak öneme sahiptir.

Devamını Oku
Yorum
 

26 May

Genel

DÜNYADAKİ EN BÜYÜK MODA DEFİLELERİ !

Moda tasarımcıları ve markalar moda etkinliklerinin organizatörleridir. Yaklaşan giyim ve/veya aksesuar koleksiyonlarını sergiliyorlar. Temel olarak, en yeni çalışmalarını görebiliriz. Ayrıca önümüzdeki dönemde sektörden neler bekleyebileceğimiz konusunda bize bir ipucu veriyorlar. 

Devamını Oku
Yorum
 

26 May

Genel

LÜKS MODA MARKALARI DAHA İYİ BİR GELECEK İÇİN NASIL SAVAŞIYOR?

Lüks modanın ihtiyaç duyduğu bir şey varsa, o bir makyajdır. Estetik açıdan her şey yolunda gidiyor. Tabii ki, sonuçta yüksek moda. Ama görünüşün ötesinde ne
var? Artık hepimiz giysi yapımının arkasında bazı çirkin şeyler olduğunu
biliyoruz : çocuk işçiliği , çevresel yıkım ve çok daha fazlası. İşte daha iyi bir endüstri için savaşan bazı şirketlerin listesi. Ne yaptıklarını ve neden yaptıklarını bilmek , bir sonraki satın alma işleminizi nerede yapacağınıza karar vermenize yardımcı olabilir.

Devamını Oku
Yorum
 

26 May

Genel

HIZLI MODANIN SOSYAL VE ÇEVRESEL ETKİSİ

Giysileri ucuzlatmak ve satışları artırmak için bazı şirketler sadece kar ve dolayısıyla üretim miktarına odaklanan bir iş modeli benimsemiştir. Sonuçta, ne kadar çok üretirlerse, o kadar çok satacaklar. Elbette bunun arkasında pazarlama, iletişim ve trend avı gibi pek çok strateji var. Kısacası, hızlı moda, çalışanın durumu ya da çevresel etki ile ilgilenmez.

Devamını Oku
Yorum
 

26 May

Genel

HIZLI MODAYI BU BELGESEL İLE DAHA İYİ ANLAYIN: GERÇEK BEDEL

The True Cost ,Andrew Morgan tarafından yönetilen ve hızlı modaya odaklanan 2015 yapımı bir belgesel filmdir . Hazır giyim endüstrisinin üretimi, nehir ve toprak kirliliği , pestisit kirliliği , hastalık ve ölüm gibi çeşitli yönlerini tartışıyor. Çevresel, sosyal ve psikolojik yönlere bakan bir yaklaşım kullanarak, tüketiciliği ve kitle iletişim araçlarını da inceler ve nihayetinde onları küresel kapitalizmle ilişkilendirir. Belgesel, çevreciler, hazır giyim işçileri, fabrika sahipleri ve adil ticaret şirketlerini organize eden veya sürdürülebilir giyim üretimini teşvik eden kişilerle yapılan birkaç röportajdan oluşan bir kolaj. Morgan'ın dikkati, 2013 Savar binasının çökmesinden sonra Bangladeş'te Rana Plaza adlı bir ticari bina yıkılıp binden fazla işçiyi öldürdüğünde konuya çekildi. O yılın Ekim ayında projeye başlayarak, bilgi toplamak ve röportajlar yapmak için on üç ülkeye gitti. Film, Kickstarter tarafından finanse edildi ve Mayıs 2015'te 2015 Cannes Film Festivali'nde bir yan gösterim olarak o ayın ilerleyen saatlerinde seçkin Amerikan ve İngiliz sinemalarında gösterime girmeden önce gösterildi.

Devamını Oku
Yorum
 

26 May

Genel

KIYAFET KİRALAMANIN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE KATKISI

Sürdürülebilirlik'te yayınlanan 2021 tarihli küçük bir araştırmaya göre , Z kuşağı yetişkin tüketiciler, aşırı giysi tüketimini azaltmak için giysi kiralama hizmetlerini denemeye hevesliydi. Teorik olarak kiralamak, yeni bir gardırop arzusunu tatmin edecek, ancak odak noktası mülkiyet değil, kullanım olacaktır.

Devamını Oku
Yorum
 

26 May

Genel

LONDRA'DAKİ EN İYİ KIYAFET TAKAS ETKİNLİKLERİ

İngiltere'de her yıl 140 milyon sterlin değerinde giysi, 2,25 milyon ton perakende iade çöp sahasına gidiyor.

Devamını Oku
Yorum
 

26 May

Genel

DAHA UZUN ÖMÜRLÜ GİYSİLER İÇİN YIKAMA ÖNERİLERİ

Giysilerinizin fiziksel dayanıklılığını artırmanın bir başka yolu da onu dikkatli bir şekilde yıkamaktır. Tüketici Raporları Test Programı Lideri Enrique de Paz'ın birkaç tavsiyesi var. Onlardan birkaçı şu şekilde:

Devamını Oku
Yorum
 

26 May

Genel

VEGAN DERİDEN VE ARABA LASTİĞİNDEN ÇANTA

Tekstil sektörü Türkiye ekonomisinin temel direklerinden biri. Ancak olumsuz yanlarda var; iklim kirliliğine katkı sağlamak... Bu yüzden bu iki tasarımcı Tuğba Ergin ve Ece Gözen iklime yardımcı ürünler üretiyor. 

Devamını Oku
Yorum
 

26 May

Genel

HIZLI GÜZELLİK ÇEVRE FELAKETİDİR

Hızlı moda gibi, büyüyen güzellik endüstrisi de her zaman yeni ürünler almamızı istiyor. Ancak bu aralıksız tüketim gezegene zarar veriyor.

Devamını Oku
Yorum
 

26 May

Genel

SÜRDÜRÜLEBİLİR MODAYI GÜNLÜK HAYATINIZA KATMA YOLLARI

Günümüzde yaşanana iklim krizi, pandemi nedeniyle gezegenimiz hiç olmadığı kadar yıprandı. Ama bunu pozitife çevirmek için herkesin yapabileceği bir şey var; Sürdürülebilirliğe adım atmak.

Devamını Oku
Yorum
 

26 May

Genel

YEŞİLLİK RAPORU

Yeşil ekonominin durumuyla ilgili ilk LinkedIn raporuna göre, dünyadaki işçiler özgeçmişlerini yeşillendiriyor, ancak çevre işlerinin açılması kadar hızlı değil. İstihdam platformunun ilgili işlerde çalışan veya yeşil becerilerinin reklamını yapan üyeler olarak tanımladığı 'yeşil yetenek', 2015'ten bu yana her yıl yaklaşık yüzde 6 büyürken, yeşil iş ilanları yüzde 8 arttı.

Devamını Oku
Yorum
 

26 May

Genel

H&M’DEN SÜRDÜRÜLEBİLİR KOLEKSİYON

H&M Studio, “Press Play" koleksiyonunu tanıttı. Heyecan verici bir tarza ve ışıltılı kişiliklere sahip Z kuşağından ilham alan SS22 koleksiyonu, 1980'lerin ve 1990'ların eksantrik modasından yararlanıyor.

Devamını Oku
Yorum
 

26 May

Genel

NEW YORK, SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA YASASINI HAYATA GEÇİRİYOR

New York şehrinde, sektördeki sürdürülemez uygulamaları ele almak için yeni bir yasa tasarısı sunuldu. Moda Sürdürülebilirliği ve Sosyal Sorumluluk Yasası... Yasa kabul edilirse, New York ABD'de modayla ilgili iklim değişikliğini hesaba katan ilk eyalet olacak.

Devamını Oku
Yorum
 

26 May

Genel

SÜRDÜRÜLEBİLİR MODAYI GARDROBUNUZDA GARANTİ EDİN

Tüketici Raporlarında ürün sürdürülebilirliği, araştırma ve test direktör yardımcısı Shanika Whitehurst, "Hızlı moda doğrudan 'çevre dostu' fikrine karşı çalışıyor" diyor ve ekliyor: "Yalnızca giysinin yaratılmasıyla değil, aynı zamanda hasat malzemeleri, sentetik elyafların üretimi ve tüketiciye dağıtımında. Bunlar, en yeni görünümlere sahip olma telaşında açıklanmayan maliyetlerdir." dedi.

Devamını Oku
Yorum
 

26 May

Genel

SÜRDÜRÜLEBİLİR MARKALAR İÇİN HAYAT KURTARAN 5 İPUCU!

Markalar için sürdürülebilirliğin önemi tüm zamanların en yüksek
seviyesinde . Harvard Business Review'a göre sürdürülebilir bir işletme olmak inovasyona, çalışanların elde tutulmasına, marka bağlılığına yol açabilir, çevre ve tedarik zinciri riskini azaltabilir ve markanız için üretim maliyetlerini azaltabilir. Başka bir deyişle, markanızı daha sürdürülebilir hale getirmenin olumsuz sonuçları yoktur.

Devamını Oku
Yorum
 

26 May

Genel

DRAPERS SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA ÖDÜLLERİ LİSTESİ AÇIKLANDI

Sürdürülebilir Mağaza Tasarımı ve En İyi Döngüsellik Girişimi dahil 13 kategoriden oluşan ödüller, bağımsız bir uzmanlar paneli tarafından değerlendiriliyor. Kazananlar, Drapers Sürdürülebilir Moda konferansıyla aynı zamana denk gelecek şekilde 21 Nisan'da Drapers'ın dijital kanalları aracılığıyla duyurulacak. 

Devamını Oku
Yorum
 

26 May

Genel

AB, SÜRDÜRÜLEBİLİR VE SORUMLU DURUM TESPİTİ YASASI TEKLİFİNİ YAYINLADI

Avrupa Komisyonu, şirketlerin üretim zincirleri boyunca sürdürülebilir ve sorumlu kurumsal davranış benimsemelerini gerektirecek bir durum tespiti yasasını zorlayacağını duyurdu. 

Devamını Oku
Yorum
 

23 May

Genel

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK SÖZLÜĞÜ

Sürdürülebilir Moda Lisanı’nı oluşturan Dilek Altan ve Sanem Odabaşı Sultan Öncü Arslanoğlu’na yaptığı röportajda hayata geçirmek istedikleri sözlük projesinden bahsettiler. Odabaşı ve Altan projeleri hakkında şunları anlattılar: 

Devamını Oku
Yorum
 

21 March

Genel

UnoMoi’den Türk Eğitim Vakfı Bursiyerlerine Son Moda Bir Haber Var

El ele verip alışveriş alışkanlıklarımızı değiştirebileceğimize inanan UnoMoi, çevreye verdiğimiz zararı en aza indirebileceğimize ve bunu yaparken de şıklığımızdan asla ödün vermeye gerek olmadığına inanan bir online platform. 

Devamını Oku
Yorum
 

18 March

Genel

VENEDİK FİLM FESTİVALİNDE MODA GEÇİDİ

Dünyanın en eski film festivallerinden biri olan Venedik Film Festivali, 1932 yılından bu yana gerçekleştiriliyor. Bu yıl 78. kez düzenlenen festivale Türkiye’den de bir isim katıldı. İtalya’da oldukça rağbet gösterilen Can Yaman’da kırmızı halıda yürüyen isimlerden birisiydi. Muhteşem etkinliğe tercih ettiği parçalarla damga vuran isimleri sizler için derledik. 

Devamını Oku
Yorum
 

17 March

Genel

STOCKHOLM’DA SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA HAFTASI

İsveçli tasarımcıların ve markaların öncü uygulamalarla sürdürülebilir moda kavramına katkı koyduğu etkinlikte alternatif üretim modelleri ele alındı. Organizasyonda Maisie Williams, Küresel Moda Gündem CEO'su Federica Marchionni gibi sürdürülebilir moda sektörünün büyük isimleri bir araya geldi.

Devamını Oku
Yorum
 

17 March

Genel

REDRESS TASARIM ÖDÜLÜ JESSİCA CHANG’İN OLDU

Dünya çapında yükselen moda tasarımcılarını sürdürülebilir tasarım teorileri ve teknikleri konusunda teşvik eden Redress Design Award (Redress Tasarım Ödülü), geçtiğimiz günlerde Grand Final defilesiyle sona erdi.Uluslararası alanda  en büyük sürdürülebilir moda tasarımı yarışması olan Redress Tasarım Ödülü’nün kazananı ise Jessica Chang oldu. 

Devamını Oku
Yorum
 

17 March

Genel

FİLENİN SULTANLARI BAŞARILARININ YANI SIRA TARZLARIYLA DA ZİRVEDE

Özellikle bu sene gerçekleşen Tokyo Olimpiyatları’ndan bu yana gurur kaynağımız olan Filenin Sultanları A Milli Kadın Voleybol Takımımız, sportif başarılarının yanı sıra yerinden kıpırdamayan makyajlarıyla da konuşuluyor. 

Devamını Oku
Yorum
 

16 March

Genel

2021 MTV VİDEO MÜZİK ÖDÜLLERİ’NDE YILDIZ YAĞMURU

Pandemi nedeniyle dijital ortamda gerçekleştirilen MTV Video Müzik Ödülleri gecesi bu yıl resmi olarak New York’ta gerçekleşti. Birbirinden şık yıldız isimleri ağırlayan gece de en dikkat çeken kırmızı halının 3 kazananına göz atmaya ne dersiniz? 

Devamını Oku
Yorum
 

16 March

Genel

AMERİKALI ÜNLÜ OYUNCU ÇEVRE DOSTU MODA ANLAYIŞINI DESTEKLİYOR

Dönemin en ünlü aktrislerinden biri olan Anne Jacqueline Hathway, beğenilen oyunculuğu ve zarafetinin yanı sıra gezegeni önemsemesiyle de bir kez daha kendine hayran bıraktı. 

Devamını Oku
Yorum
 

16 March

Genel

AKSESUARLAR İÇİN GERİ KAZANILMIŞ ALTIN KULLANIMI

Moda endstrisinin altın ağırlıklı aksesuarları doğa için büyük tehdit oluşturmayı sürdürüyor. Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma (TEMA) Vakfı’nın 2018 yılında yayınlamış olduğu “Siyanür Liçi İle Altın Madenciliği” kitapçığı ise doğaya verilen zararın portresini çiziyor. 

Devamını Oku
Yorum
 

16 March

Genel

KOT PANTOLONLAR SU KAYNAKLARINI TEHDİT EDİYOR

Danimarka Teknik Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada kot pantolon üretiminin yüksek su tüketimi tehdidine bir kez daha vurgu yapıldı. 

Devamını Oku
Yorum
 

16 March

Genel

2021-2022 SONBAHAR MODASI

Ufukta yağmur ve kar gözükürken, bu sezon sonbahar cephesinde neler olduğu modacılardan kaçmadı. Tasarımcılar bu Sonbahar-Kış sezonunun güçlü renkleri ve modelleriyle moda severlere fikirler vermeye devam ediyor. Her kadının gündüz ve gece havasını yükseltecek önerilere ihtiyacı vardır. İşte sezonu sizler için kolaylaştıracak 5 moda önerisi... 

Devamını Oku
Yorum
 

08 December

Genel

Doğa Dostu Moda

Doğaya en çok zararı veren ve iklim krizini tetikleyen endüstrilerin içerisinde biri olan moda sektöründe değişim rüzgarları esiyor. Ekolojik duyarlılığı merkeze almaya başlayan markalar, ürünlerini doğaya verilen zararı minimuma çekmek için tasarlıyor. Vogue ve Burberry’den İklim Pozitif Vurgusu Dünyaca ünlü moda ve yaşam dergisi olan Vogue, Kasım 2021 sayısında doğa dostu modaya dikkat çekerek; “Bu sezon 'iklim pozitif' modanın sezonu mu?” başlıklı bir makale yayınladı. İklim krizinin yarattığı sorunlarla mücadele etme ve bu konuda iyileştirici kararlar alma anlamına gelen ‘iklim pozitif’ kavramı, dünyaca ünlü marka Burberry tarafından da destek gördü. Burberry, doğa ile uzlaşmaya giderek 2040’ta iklim pozitif bir marka olacağını açıkladı. Geri Dönüşüm ve Sürdürülebilir Moda Tekstil sektöründe ‘iklim pozitif’ kavramını destekleyen geri dönüşüm pratikleri ise sürdürülebilir moda için oldukça önem arz ediyor. Geri dönüştürülmüş ipler ile üretilen kumaşlar, eski kıyafetleri tekrar giyilebilir hale getirme gibi yöntemlerle yapılan yeniden üretimler, giyim sektöründe doğa dostu uygulamalar olarak dikkat çekiyor.

Devamını Oku
Yorum
 

25 November

Genel

Sürdürülebilir Moda Akımı

2019 yılında Çin’de başlayıp dünyaya yayılan pandemi, insanların hayatına sadece maskeleri değil bir çok farkındalığı da beraberinde getirdi. İnsanlar evlerine kapanınca denizler, nehirler berraklaştı, atmosferdeki sera gazı oranı azaldı. Bu verilerden çıkarılan temel sonuç; ekolojiyi merkeze almayan yaygın üretim modeliyle doğaya zarar veren yegane canlının insanlar olduğuydu.

Devamını Oku
Yorum
 

13 August

Genel

Yazın Vazgeçilmezi : Elbise

Sıcak yaz günlerinde dolabınızda mutlaka olması gereken ürünler vardır. Bunlardan biri de, çabasız şıklığın ve yaz rahatlığının vazgeçilmezi : Desenli elbiseler! 

Devamını Oku
Yorum
 

29 July

Genel

Sürdürülebilir Moda

İklim değişikliğini tetikleyen kirliliğin, görünmeyen yüzü içerisinde tekstil ürünlerinin varlığı ürkütücü boyutlara ulaşmış durumda. Her yıl 50 milyon tonluk giysinin çöpe atıldığını biliyor muydunuz? Ya da bir pamuklu tişört üretebilmek için 2 bin litre su harcandığını?  Tüm dünyada hızla yayılan sürdürülebilir moda anlayışı, hızlı moda anlayışına karşı gelişmiş, moda sistemini kökünden değiştirmeyi hedefleyen bir akım. Bu akımı benimseyen dünyaca ünlü onlarca lüks marka da, kıyafet aboneliği dönemini başlattı. Modada “kiralama” devrine hoş geldiniz.

Devamını Oku
Yorum
 

29 July

Genel

Satın almak mı? Kiralamak mı?

Airbnb seyahat endüstrisini değiştirmeden önce, bir yabancının evinde bir gece kalmak aklımıza bile gelmezdi. Ya da Uber, ulaşım endüstrisini değiştirmeden önce, tanımadığımız birinin arabasına binmek kulağa ürkütücü gelirdi. 

Paylaşım ekonomisinin yeni gözdesi ise “moda endüstrisi” . Eskiden elbise kiralama, daha çok özel günlerde, düğün ya da davetlerde akla gelirken; bugün ise, bir kadın hem iş hem de özel hayatında ihtiyacı olan her türlü ürün kiralayabiliyor.

Devamını Oku
Yorum
 

14 June

Genel

Blazer ceket giymenin 9 yolu

Hem spor hem de şık bir görünüm sağlayan, aynı zamanda gündüzden geceye size eşlik edebilen blazer ceketler, kelimenin tam anlamıyla zamansız parçalar. Moda ne kadar hızlı değişirse değişsin, blazer ceketler her dönem kurtarıcı parça olmaya devam edecek. Gelin, farklı tarzlarla blazer ceketler günlük hayatta nasıl kombinlenir birlikte göz atalım. 

Devamını Oku
0 Yorum
 

14 June

Genel

UnoMoi 101

Uno farklı dillerde “bir” demek. Moi ise “ay”
UnoMoi, yerli ve yabancı yüzlerce markanın ve tasarımcının ürünlerini, abonelik paketimiz kapsamında bir ay boyunca kiralayabileceğiniz online bir platform. Dilediğiniz her markaya ve her tasarıma ulaşmanıza, bu ürünleri sınırsız kullanma hakkına sahip olup, hevesiniz geçtiğinde de değiştirmenize olanak sağlayan cloud’daki dolabınız olarak da düşünebilirsiniz. Kısaca size, alışveriş alışkanlıklarınızı tümüyle değiştirmeyi amaçlayan bir model sunuyoruz: Dünyada “Modanın Netflix’i” olarak bilinen bu model aslında bize çok uzak değil. Kız kardeşlerimiz, kuzenlerimiz ya da en yakın kız arkadaşlarımızla yıllardır yaptığımız kıyafet değiş tokuşunun tüm Türkiye’ye yayılmış hali diyebiliriz :)

Devamını Oku
Gözde Atasoy 0 Yorum
Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için çerez politikamızı ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum.
X
Bize ulaşabilirsiniz. Kıyafet Öner