BLOG

 

08 December

Genel

Doğa Dostu Moda


Doğaya en çok zararı veren ve iklim krizini tetikleyen endüstrilerin içerisinde biri olan moda sektöründe değişim rüzgarları esiyor. Ekolojik duyarlılığı merkeze almaya başlayan markalar, ürünlerini doğaya verilen zararı minimuma çekmek için tasarlıyor.
Vogue ve Burberry’den İklim Pozitif Vurgusu
Dünyaca ünlü moda ve yaşam dergisi olan Vogue, Kasım 2021 sayısında doğa dostu modaya dikkat çekerek; “Bu sezon 'iklim pozitif' modanın sezonu mu?” başlıklı bir makale yayınladı.
İklim krizinin yarattığı sorunlarla mücadele etme ve bu konuda iyileştirici kararlar alma anlamına gelen ‘iklim pozitif’ kavramı, dünyaca ünlü marka Burberry tarafından da destek gördü. Burberry, doğa ile uzlaşmaya giderek 2040’ta iklim pozitif bir marka olacağını açıkladı.
Geri Dönüşüm ve Sürdürülebilir Moda
Tekstil sektöründe ‘iklim pozitif’ kavramını destekleyen geri dönüşüm pratikleri ise sürdürülebilir moda için oldukça önem arz ediyor. Geri dönüştürülmüş ipler ile üretilen kumaşlar, eski kıyafetleri tekrar giyilebilir hale getirme gibi yöntemlerle yapılan yeniden üretimler, giyim sektöründe doğa dostu uygulamalar olarak dikkat çekiyor.

Devamını Oku
Yorum
 

08 December

Genel

HIZLI MODA SU KRİZİNİ DERİNLEŞTİRİYOR


Tekstil sektöründe en çarpıcı tahribat olarak öne çıkan su tüketimi, hızlı moda kavramıyla birleşerek yaşamı tehdit etmeye devam ediyor. Giyim endüstrisinde yaygın olarak kullanılan pamuk üretimi için yılda ortalama 93 milyar metreküp su kullanılıyor. Hızlı moda kavramıyla ise süratle değişen yeni trendler tekstil sektöründe arz artışına neden oluyor.
Her Yıl Tonlarca Su Tüketiliyor
Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma (TEMA) Vakfının dikkat çektiği verilere göre; yalnızca bir tişört üretimi için 2 bin 720 litre ve yalnızca bir kot pantolon için ise 10 bin 820 litre su tüketiliyor. Ayrıca ortaya çıkan atık sular ekolojik üretim modellerinin yaygınlaşmamış olmasından ötürü ise doğayı tehdit ediyor.
92 Milyon Tekstil Atığı
Araştırmalara göre 2030 yılına kadar bir yılda 134 milyon ton tekstil ürününün çöpe gitmesi bekleniyor. Bu sayı günümüzde ise 92 milyon ton olarak belirtiliyor. Perakendecilerin daha çok sayıda ucuz kıyafeti piyasaya sürmesi ‘tek kullanımlık moda’ kültürünü arttırmaya devam ediyor.
Tüketiciler ucuz fiyat ve sürekli yenilik nedeniyle bu kıyafetlerden çok sayıda almayı tercih ediyor ve aldıkları kıyafetleri atmadan önce yalnızca birkaç defa giyiyor. Bu hızlı moda ekosistemi ise; iklim değişikliği, su kaynaklarının tüketimi ve çevre kirliliğine kadar uzanan
geniş bir küresel ekolojik tehditi işaret ediyor.

Devamını Oku
Yorum
 

25 November

Genel

Sürdürülebilir Moda Akımı

2019 yılında Çin’de başlayıp dünyaya yayılan pandemi, insanların hayatına sadece maskeleri değil bir çok farkındalığı da beraberinde getirdi. İnsanlar evlerine kapanınca denizler, nehirler berraklaştı, atmosferdeki sera gazı oranı azaldı. Bu verilerden çıkarılan temel sonuç; ekolojiyi merkeze almayan yaygın üretim modeliyle doğaya zarar veren yegane canlının insanlar olduğuydu.

Devamını Oku
Yorum
 

13 August

Genel

Yazın Vazgeçilmezi : Elbise

Sıcak yaz günlerinde dolabınızda mutlaka olması gereken ürünler vardır. Bunlardan biri de, çabasız şıklığın ve yaz rahatlığının vazgeçilmezi : Desenli elbiseler! 

Devamını Oku
Yorum
 

29 July

Genel

Sürdürülebilir Moda

İklim değişikliğini tetikleyen kirliliğin, görünmeyen yüzü içerisinde tekstil ürünlerinin varlığı ürkütücü boyutlara ulaşmış durumda. Her yıl 50 milyon tonluk giysinin çöpe atıldığını biliyor muydunuz? Ya da bir pamuklu tişört üretebilmek için 2 bin litre su harcandığını?  Tüm dünyada hızla yayılan sürdürülebilir moda anlayışı, hızlı moda anlayışına karşı gelişmiş, moda sistemini kökünden değiştirmeyi hedefleyen bir akım. Bu akımı benimseyen dünyaca ünlü onlarca lüks marka da, kıyafet aboneliği dönemini başlattı. Modada “kiralama” devrine hoş geldiniz.

Devamını Oku
Yorum
 

29 July

Genel

Satın almak mı? Kiralamak mı?

Airbnb seyahat endüstrisini değiştirmeden önce, bir yabancının evinde bir gece kalmak aklımıza bile gelmezdi. Ya da Uber, ulaşım endüstrisini değiştirmeden önce, tanımadığımız birinin arabasına binmek kulağa ürkütücü gelirdi. 

Paylaşım ekonomisinin yeni gözdesi ise “moda endüstrisi” . Eskiden elbise kiralama, daha çok özel günlerde, düğün ya da davetlerde akla gelirken; bugün ise, bir kadın hem iş hem de özel hayatında ihtiyacı olan her türlü ürün kiralayabiliyor.

Devamını Oku
Yorum
 

14 June

Genel

Blazer ceket giymenin 9 yolu

Hem spor hem de şık bir görünüm sağlayan, aynı zamanda gündüzden geceye size eşlik edebilen blazer ceketler, kelimenin tam anlamıyla zamansız parçalar. Moda ne kadar hızlı değişirse değişsin, blazer ceketler her dönem kurtarıcı parça olmaya devam edecek. Gelin, farklı tarzlarla blazer ceketler günlük hayatta nasıl kombinlenir birlikte göz atalım. 

Devamını Oku
0 Yorum
 

14 June

Genel

UnoMoi 101

Uno farklı dillerde “bir” demek. Moi ise “ay”
UnoMoi, yerli ve yabancı yüzlerce markanın ve tasarımcının ürünlerini, abonelik paketimiz kapsamında bir ay boyunca kiralayabileceğiniz online bir platform. Dilediğiniz her markaya ve her tasarıma ulaşmanıza, bu ürünleri sınırsız kullanma hakkına sahip olup, hevesiniz geçtiğinde de değiştirmenize olanak sağlayan cloud’daki dolabınız olarak da düşünebilirsiniz. Kısaca size, alışveriş alışkanlıklarınızı tümüyle değiştirmeyi amaçlayan bir model sunuyoruz: Dünyada “Modanın Netflix’i” olarak bilinen bu model aslında bize çok uzak değil. Kız kardeşlerimiz, kuzenlerimiz ya da en yakın kız arkadaşlarımızla yıllardır yaptığımız kıyafet değiş tokuşunun tüm Türkiye’ye yayılmış hali diyebiliriz :)

Devamını Oku
Gözde Atasoy 0 Yorum
Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için çerez politikamızı ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum.
X
Kıyafet Öner