BLOG

 

14 June

GENEL

UnoMoi 101

Gözde Atasoy

Uno farklı dillerde “bir” demek. Moi ise “ay”
UnoMoi, yerli ve yabancı yüzlerce markanın ve tasarımcının ürünlerini, abonelik paketimiz kapsamında bir ay boyunca kiralayabileceğiniz online bir platform. Dilediğiniz her markaya ve her tasarıma ulaşmanıza, bu ürünleri sınırsız kullanma hakkına sahip olup, hevesiniz geçtiğinde de değiştirmenize olanak sağlayan cloud’daki dolabınız olarak da düşünebilirsiniz. Kısaca size, alışveriş alışkanlıklarınızı tümüyle değiştirmeyi amaçlayan bir model sunuyoruz: Dünyada “Modanın Netflix’i” olarak bilinen bu model aslında bize çok uzak değil. Kız kardeşlerimiz, kuzenlerimiz ya da en yakın kız arkadaşlarımızla yıllardır yaptığımız kıyafet değiş tokuşunun tüm Türkiye’ye yayılmış hali diyebiliriz :)

Bundan 1.5 sene önce yola; kadınlara, alışverişte önceliklerinin “kiralama” olması adına ilham olma misyonuyla çıktık. “Bunu kaç kere giyeceğim ki” diye düşünerek almadığımız her şeyi giyebilmek, her sabah %80’i kullanılmayan dolaplarımızın karşısına geçip “giyecek hiç bir şeyim yok” demememiz için. Sınırsız alım yapmak gibi bir seçeneğimiz olmadığına göre, bunun başka bir yolu olmalıydı. Hem de çevreye zarar vermeyen bir yolu..

Maalesef moda endüstrisi, dünyayı en çok kirleten sektörler sıralamasında petrolün ardından ikinci sırada yer alıyor. Toplam küresel emisyonların yüzde 7’si tekstil sektöründen kaynaklanıyor. Her yıl çöpe atılan kullanılmış giysilerin oranı 15 milyon tona ulaşıyor. Satın almak yerine kiraladığınız her seferde, paylaşım ekonomisine dahil oluyorsunuz. Böylece hem dolaplarınızın arka taraflarında unutulan, hem de çöplüklerde yığılan giysi miktarını azaltmış oluyorsunuz.

UnoMoi’de amacımız, kıyafetlerin ömrünü uzatırken, bir yandan da bu hızlı üretime bir nebze de olsa “dur” diyebilmek. Çünkü bugün giymeyi tercih ettiğimiz kıyafetlerin, yarının doğasını koruma gücü var!

El ele verip alışveriş alışkanlıklarımızı değiştirebilir, çevreye verdiğimiz zararı en aza indirebilir ve bunu yaparken de şıklığımızdan asla ödün vermeyebiliriz. UnoMoi’de biz, kiralamanın "giyinmenin geleceği" olduğuna inanıyoruz ve daha yeni başlıyoruz..

Aramıza hoşgeldin!

Yazar: Gözde Atasoy

Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için çerez politikamızı ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum.
X
Kıyafet Öner