BLOG

 

29 July

İklim değişikliğini tetikleyen kirliliğin, görünmeyen yüzü içerisinde tekstil ürünlerinin varlığı ürkütücü boyutlara ulaşmış durumda. Her yıl 50 milyon tonluk giysinin çöpe atıldığını biliyor muydunuz? Ya da bir pamuklu tişört üretebilmek için 2 bin litre su harcandığını?  Tüm dünyada hızla yayılan sürdürülebilir moda anlayışı, hızlı moda anlayışına karşı gelişmiş, moda sistemini kökünden değiştirmeyi hedefleyen bir akım. Bu akımı benimseyen dünyaca ünlü onlarca lüks marka da, kıyafet aboneliği dönemini başlattı. Modada “kiralama” devrine hoş geldiniz.


Peki nedir bu moda sektöründeki kiralama devrimi?

Her gün, son moda parçaları ya da "Bunu kaç kere giyeceğim ki?” diye düşünerek almadığınız tüm o renkli kıyafetleri giymek, daha az para harcayarak, daha fazla kıyafete ulaşmak istiyorsanız eğer, “kiralık kıyafet aboneliği” tam da size göre. Çünkü, hayal ettiğinize tüm o çeşitliliğe, o sınırsız gardıroba ulaşmanın yolu buradan geçiyor. Hem de çevreye zarar vermeyen bir yol. 

İşte tam da bu noktada devreye lüks kıyafet aboneliğinin gücü giriyor. Modanın çevresel etkisini azaltmanın ve daha önce erişilemeyen pahalı kıyafetleri elde etmenin harika bir yolu bu. Bu yolda, yeni ürünlerin üretimine daha az kaynak harcanması ve paylaşım ekonomisine doğru, daha büyük bir kültürel hareketle hızlı modaya sürdürülebilir bir alternatif olma yolunda ilerliyor. 

Bu noktada plan çok basit: Hepimizin dolaplarındaki tüm bu "atık" kıyafetleri yeniden dolaşıma sokmalı ve aşırı miktarda üretimi durdurmalıyız. ‘Aşırı’ üretimi durdurmanın başlıca yollarından biri de en baştan beri altını çizdiğimiz kıyafet kiralama sistemi. Çünkü ekonomide dolaşan daha fazla giysi, talebi karşılamak için daha az giysi üretilmesi gerektiği anlamına geliyor. Dolayısıyla daha az giysi üretildiğinde, dünyanın değerli kaynaklarını o kadar az kullanır ve böylece daha az kirletmiş oluruz. Bu sistem ile sorumlu tüketim noktasında dünyaya karşı sorumluluğumuzu yerine getirebilir, satın almadan kiralayarak, sürdürülebilir modanın geleceğine katkı sağlayabiliriz. 

Yazar:

Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için çerez politikamızı ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum.
X
Kıyafet Öner